A. Todd Medal

The A. Todd Medal is awarded annually to the Fairest and Best player in the VFL Reserve Grade competition and was first awarded in 1938.

Archie Todd was a long-serving committee member at the Port Melbourne Football Club. He was also Chairman of the VFA Reserves Tribunal for over two decades.

Archie was a state MLA and is a life member of the Port Melbourne Football Club.

 

YEAR

PLAYER

CLUB

2017

Goy Lok

Casey Demons

2016

Oscar McInerney

Casey Scorpions

2015

Dylan Conway

Williamstown

2014

Josh Muling

Port Melbourne

Peter McEvoy

Box Hill Hawks

2013

Aiden Lindsay

Casey Scorpions

2012

Jordan Pollard

Casey Scorpions

2011

Matthew Cravino

Williamstown

2010

Matthew Cravino

Williamstown

2009

Joel Cross

Box Hill Hawks

2008

Glen Carrick

Coburg Tigers

2007

Sam Dwyer

Port Melbourne

2006

David Stretton

Williamstown

2005

Stephen Dinnell

North Ballarat

2004

Joshua Rudd

Port Melbourne

2003

Ryan Cassidy

Box Hill Hawks

2002

Tim Scott-Branagan

Sandringham

2001

David Round

Williamstown

2000

Shane Mitchell

Northern Bullants

1999

Mark Frater

Sandringham

1998

Arren Nayna

Sandringham

1997

Arren Nayna

Sandringham

1996

Darren Harland

Port Melbourne

1995

Mark Gottliebsen

Box Hill

1995

Tim Moreland

Springvale

1994

Ricky Knight

Williamstown

1993

Ricky Knight

Williamstown

1993

David Schultz

Springvale

1992

Anthony Cardamone

Preston

1991

Daniel Cassett

Dandenong

1990

Robert Kane

Springvale

1989

Gary Woods

Box Hill

1988

Alan Sutherland

Coburg

1987

Leo Bruiner

Preston

1986

Ashley Hicks

Port Melbourne

1985

Doug Page

Prahran

1984

Kevin Dinale

Coburg

1983

Eric Wilson

Geelong West

1982

Luke Soulos

Prahran

1981

Alan Eade

Coburg

1981

Bruce Davis

Port Melbourne

1980

Chas Daniels

Port Melbourne

1979

Ray Saltmarsh

Preston

1979

Rodney Wescombe

Coburg

1978

Peter Lowe

Prahran

1977

Neville Stibbard

Port Melbourne

1976

Barry Maguire

Caulfield

1975

Gerard Cooper

Preston

1974

Graeme Langsworth

Geelong West

1973

Not Known

1972

Vic Fielder

Dandenong

1971

Not Known

1970

Not Known

1969

John Hindmarsh

Preston

1968

Jim Renouf

Port Melbourne

1967

Hubert Savory

Dandenong

1966

Kevin Clark

Dandenong

1965

John Dillon

Brunswick

1964

Don Scott

Waverley

1963

Doug Loveless

Oakleigh

1962

Carl Strachan

Sandringham

1961

Barry Muldoon

Oakleigh

1960

Ken Bennetts

Preston

1959

Ken McDonald

Port Melbourne

1958

Colin Johnson

Sandringham

1957

P. Purves

Brunswick

1956

Ian MacKenzie

Preston

1955

L. Barker

Williamstown

1954

Not Known

1953

Roy Simmons

Prahran

1952

Harry Schneider

Camberwell

1952

Alan Salter

Coburg

1951

Jim Clapton

Coburg

1950

NO PLAY

1949

NO PLAY

1948

Jack Weiss

Oakleigh

1947

V. Williams

Port Melbourne

1946

G. Bandy McLey

Coburg

1945

V. Williams

Port Melbourne

1944

Jack Booker

Yarraville

1943

NO PLAY

1942

NO PLAY

1941

V. Williams

Port Melbourne

1940

C. Bamford

Coburg

1940

Bert Simpson

Northcote

1940

G. Watson

Oakleigh

1939

Harry Jones

Camberwell

1938

Eric Beard

Oakleigh

Naming Rights

Official Partners

Official Licencee / Supplier