J.J. LISTON TROPHY

Awarded annually, the J.J. Liston Trophy is presented to the VFL Senior grade player voted as the Fairest and Best in the competition.

Referred to originally as ‘Champion of the Colony’ and inaugurated as the Recorder Cup in 1923, the award has been known as the J.J. Liston Trophy since 1945.

John James Liston was president of the VFA for 15 years from 1929 until 1943, president of the Williamstown Football Club from 1923 to 1930 and a VFA Life Member.

 

YEAR

PLAYER

CLUB

VOTES

2017

Jacob Townsend

Richmond

18

2016

Michael Gibbons

Williamstown

17

2015

Nick Rippon

North Ballarat

15

 2014 

Alex Woodward

Box Hill Hawks 

20

2013

Mitch Hallahan

Box Hill Hawks 

17

Stephen Clifton

North Ballarat

17

Jordan Schroder

Geelong

17

 2012 

Ben Ross

Werribee Tigers 

20

 2011 

Shane Valenti

Port Melbourne 

25

2010

Steve Clifton

North Ballarat

20

Shane Valenti

Port Melbourne

20

2009

Myles Sewell

North Ballarat

18

2008

James Podsiadly

Werribee Tigers

16

2007

James Byrne

Geelong

22

2006

Aaron Edwards

Frankston

18

2005

Paul Johnson

Sandringham

16

 

Ian Callinan

Tasmania

16

2004

Julian Field

North Ballarat

16

2003

David Robbins

Sandringham

16

2002

Sam Mitchell

Box Hill Hawks

31

2001

Brett Backwell

Carlton

19

Ezra Poyas

Coburg Tigers

19

2000

David Robins

Springvale

23

1999

John Georgiou

Frankston

21

1998

Michael Frost

Werribee

32

1997

Justin Crough

Sandringham

20

1996

Paul Dooley

Williamstown

19

1995

Paul Satterley

Werribee

18

1994

Cory Young

Oakleigh

20

1993

Michael Sinni

Prahran

19

1992

Joe Rugolo

Sandringham

19

1991

Anthony Eames

Werribee

22

1990

Joe Garbuio

Oakleigh

14

Steven Harkins

Port Melbourne

14

Matthew Burrows

Preston

14

Stuart Nicol

Springvale

14

1989

Saade Ghazi

Williamstown

22

1988

Gary Sheldon

Coburg

19

Brett McTaggart

Williamstown

19

1987

Barry Round

Williamstown

19

1986

Anthony West

Brunswick

18

1985

Neil MacLeod

Sandringham

22

1984

Peter Geddes

Frankston

18

1983

William Swan

Port Melbourne

19

1982

Geoff Austen

Preston

20

William Swan

Port Melbourne

20

David Wenn

Dandenong

20

1981

Vic Aanensen

Port Melbourne

24

1980

Stephen Allender

Port Melbourne

32

1979

Vic Aanensen

Port Melbourne

38

1978

Barry Nolan

Brunswick

32

Trevor Durward

Preston

32

1977

William Thompson

Dandenong

56

1976

Danny Hibbert

Dandenong

34

1975

Derek King

Oakleigh

32

1974

Ray Goold

Sunshine

33

1973

Ray Shaw

Preston

39

1972

Don McKenzie

Sunshine

34

1971

Laurie Hill

Preston

29

1970

Fred Cook

Yarraville

41

1969

Laurie Hill

Preston

33

1968

Dick Telford

Preston

31

1967

Jim Sullivan

Coburg

38

1966

Alan Poore

Waverley

39

1965

Alan Poore

Waverley

28

1964

William Jones

Oakleigh

32

1963

John Clegg

Yarraville

46

1962

Keith Burns

Sandringham

41

1961

Doug Beasy

Box Hill

39

1960

Don Brown

Box Hill

45

1959

Brian Waters

Dandenong

49

1958

Keith Woolnough

Northcote

35

1957

Ken Ross

Camberwell

32

1956

Johnny Martin

Williamstown

41

1955

Les Moroney

Moorabbin

37

1954

Edward Turner

Brighton

39

1953

Edward Henrys

Preston

37

1952

Frank Johnson

Port Melbourne

47

1951

Cec Hiscox

Northcote

40

1950

Frank Stubbs

Camberwell

38

1949

Jack Blackman

Preston

58

1948

Russ McIndoe

Brighton

44

1947

Stan Tomlins

Sandringham

48

1946

William Findlay

Port Melbourne

47

1945

Eric Beard

Oakleigh

51

Naming Rights

Official Partners

Official Licencee / Supplier