Published on September 13, 2017 5:18 pm

Ben Long playing in the 2015 Young Guns Game, before he starred for Footscray in 2016 and was subsequently drafted by St Kilda

Men’s and Women’s Young Guns Games

See the teams selected for this weekend’s Men’s and Women’s Young Guns Games, featuring a host of Peter Jackson VFL and Swisse Wellness VFL Women’s players.

The Men’s Young Guns game will take place at Fortburn Stadium (North Port Oval, Port Melbourne) from 11.30am on Saturday prior to the Box Hill Hawks vs Richmond VFL Preliminary Final at 2.40pm, while the Women’s Young Guns Game will be played on Saturday from 12pm at Piranha Park, Coburg as a curtain-raiser to the Darebin vs St Kilda VFL Women’s Preliminary Final at 2.30pm.

 

Men’s Young Guns Game team lists:

TEAM A
No. NAME   CLUB DOB HT WT
1 Mackenzie Doreian Eastern Ranges 02-Sep-99 170 70
2 Nick Hogan Gippsland Power 02-Jul-99 175 78
3 Bailey Edwards North Ballarat 18-Jun-97 175 75
4 Joshua Iacobaccio Coburg 13-Aug-96 177 78
5 Lewin Davis Bendigo Pioneers 11-Oct-99 181 71
6 Aaron Shepherd GWV Rebels 05-Feb-99 185 85
7 Derek Smith Bendigo Pioneers/Richmond VFL 04-May-98 186 75
8 Jacob Wheelahan North Ballarat 01-Aug-97 186 82
9 Flynn Appleby GWV Rebels 02-Jan-99 187 80
10 Will Hamilton Bendigo Pioneers 16-Sep-99 188 80
12 Cooper Henson GWV Rebels 11-Aug-99 189 75
13 Riley Ham Western Jets 03-Jan-99 193 86
14 Ari Sakeson Sandringham Dragons 30-Jul-98 193 85
15 Devlin Brereton Sandringham Dragons 01-May-99 183 73
16 Mitch Kemp Bendigo Pioneers 11-Jan-99 187 67
17 Tom Mills Ararat FC 04-Dec-98 189 78
18 Matthew McGannon Gippsland Power 27-Dec-99 182 70
19 Callum Porter Gippsland Power 22-Feb-99 181 73
21 Aidan Tilley Calder Cannons 29-Jun-98 195 83
11 Louis Pinnuck Werribee 24-Sep-98 185 75
23 Matt Darby Essendon VFL 14-Jul-93 195 92
26 Ed Delaney Xavier College/GWV Rebels 17-Jun-99 197 93
27 Jack Berry Geelong VFL 06-Feb-95 198 102
28 Tristan Xerri Western Jets 15-Mar-99 201 93
29 Julian Patterson Gippsland Power 14-May-98 203 81

 

Coach Ben Patrick Werribee
Line Coach Eammon Gill Geelong VFL
Line Coach Scott McDougal Gippsland Power
Line Coach Troy Scoble Western Jets
Team Manager Andrew Oddie GWV Rebels

 

TEAM B 
No. NAME   CLUB DOB HT WT
1 Brad Bernacki Calder Cannons 02-Nov-99 178 72
2 Callan Wellings GWV Rebels 20-Feb-98 182 73
3 Sam Fowler Northern Blues 02-Nov-98 170 68
4 Laitham Vandermeer Murray Bushrangers 03-Feb-99 180 73
5 Dale Cox GWV Rebels 27-Mar-99 176 68
6 Jean-Luc Velissaris Calder Cannons 27-Aug-98 178 76
7 Mason Blakey Northern Blues 16-Sep-98 183 76
8 Kade Answerth Sandringham VFL 03-Oct-96 181 79
10 Ben Wiggins Northern Knights 24-Feb-99 184 76
11 Zac Denahy Bendigo Pioneers 22-Feb-99 185 79
12 Noah Answerth Oakleigh Chargers 06-Aug-99 183 77
13 Caleb Sheehan Bendigo Pioneers 10-Feb-99 185 82
14 Luke Bunker Coburg 05-Dec-98 185 78
15 Kyle Stainthorpe Eastern Ranges 27-Sep-99 187 77
17 Marcus Stavrou Northern Blues 29-Sep-98 188 87
18 Blake Graham Western Jets 30-Mar-98 188 84
19 Joel Naylor Northern Knights 20-Sep-99 190 84
20 Lucas Woodward Eastern Ranges 18-Sep-99 192 82
21 Tom Boyd Murray Bushrangers 29-Jan-99 192 76
22 Jake Riccardi Calder Cannons 07-Nov-99 193 88
25 Mark Baker Northern Knights 22-Feb-99 195 79
26 Joel Ottavi Essendon VFL 21-Mar-96 198 94
27 Darren Walters Western Jets 14-Jan-99 199 101
28 Matthew Harman Northern Knights 02-Jun-98 200 79

 

Coach Daniel Lowther Geelong VFL
Line Coach Brett Gourley Calder Cannons
Line Coach Tom Perrett Western Jets
Line Coach Andrew Sturgess Coburg
Team Manager Stuart Rankin Western Jets

 

Women’s Young Guns Game team lists (playing numbers not yet allocated):

TEAM 1 – ORANGE / GREY

NO. NAME CLUB DOB HT
1 Valerie Moreau Eastern Devils 24-Nov-91 155
2 Kate Dempsey St Bede’s 25-Mar-95 160
3 Katelyn Cox Seaford 1-Jun-98 161
4 Eliza Straford St Kevin’s 13-Dec-97 162
6 Kelly Adamson Tyabb 16-Aug-94 163
7 Julia Crockett-Grills Box Hill Hawks 28-Oct-94 164
8 Rily Christgoergl Old Xaverians 28-Jun-96 165
9 Emily Archer Old Xaverians 15-May-93 165
12 Isabelle Porter Darebin 29-Jan-98 167
13 Natarsha Bamblett West Preston 25-Feb-95 169
14 Annabel Nichols Old Carey 14-Dec-98 170
16 Jayde Van Dyk Box Hill Hawks 28-Mar-96 170
17 Christine Nancarrow Collegians 11-Jan-99 172
18 Cassie Blakeway Geelong VFLW 18-Apr-93 174
19 Jess Francke VU Western Spurs 6-Nov-91 176
20 Selena Karlson Seaford 13-Aug-98 179
21 India Tait Old Brighton 11-Feb-98 180
22 Morgan McGregor Old Brighton 9-Jun-97 180
23 Abbey Tanner Box Hill Hawks 25-Feb-95 181
24 Simone Nalder Darebin 30-Jun-90 186

 

Head coach Chloe McMillan
Midfield coach Angela Gogos
Forwards coach Bianca Jakobsson
Backs coach Sarah Hosking

TEAM 2 – PURPLE /BLACK

NO. NAME CLUB DOB HT
1 Irena Malliaras Caulfield Grammarians 20-Jan-94 158
2 Madeline Johns Eastern Devils 3-Mar-98 161
3 Marlee Tatham Cranbourne 27-Sep-96 162
4 Sarah Kerr Ivanhoe AFC 19-Aug-94 162
7 Naomi Ferres VU Western Spurs 26-Oct-97 164
8 Tiahna Cochrane Bendigo 9-Jul-98 165
9 Kimberley Cunico Cranbourne 25-Aug-93 165
12 Matilda Hubbard Old Carey 4-Feb-97 168
13 Gemma Wright Keilor 6-May-94 168
14 Sarah Wright Keilor 6-May-94 169
16 Natarsha Rappos St Mary’s Salesian 11-Mar-93 170
17 Grace Buchan Caulfield Grammar 23-Nov-95 172
18 Mietta McDonald Old Haileybury 18-Apr-92 174
19 Bec Goring Geelong VFLW 9-May-94 177
21 Alison Drennan Cranbourne 30-Jan-91 177
22 Cara Moody Cranbourne 12-Jan-95 179
23 Tara Bohanna Eastern Devils 2-Mar-95 180
24 Sophie Alexander Eastern Devils 25-May-93 180
25 Caroline Hardeman VU Western Spurs 29-Jan-96 185

 

 

Head coach Damian Keeping
Midfield coach Lily Mithen
Forwards coach Glenn Balmforth
Backs coach Shannon McFerran

Naming Rights

Official Partners

Official Licencee / Supplier