Published on April 23, 2017 1:42 pm

Peter jackson VFL Teams: Round 2

GEELONG v. PORT MELBOURNE

Round 2 – 22/04/2017

01:00

Simonds Stadium

Geelong

B: 36. T. Ruggles, 20. R. Gardner, 39. Z. Guthrie

HB: 42. M. O’Connor, 24. J. Bews, 8. J. Kolodjashnij

C: 21. J.  Murdoch, 11. D.  Lang, 46. M.  Blicavs

HF: 37. S. Simpson, 23. A. Black, 15. M. Hayball

F: 41. J. Jones, 12. W. Buzza, 17. E. Ratugolea

R: 1. R. Stanley, 65. S. McLachlan, 64. T. Atkins

Int: 66. J. Edwards, 38. J. Henry, 61. M. Thompson, 51. J. Tsitas, 52. A. Hickey, 50. D. Capiron, 31. J. Cunico, 63. S. Dobson, 58. B. Moloney, 55. S. Close, 56. B. Reid, 16. S. Selwood

23P: 62. C. Floyd

 

 

In: J. Henry, D. Lang, J. Murdoch, S. Close, M. Thompson, S. Selwood,

S. Dobson, T. Ruggles, M. Blicavs

Out: T. House

 

 

Port Melbourne

B: 3. L. Tynan, 31. B. Mihocek, 16. D. Viojo-Rainbow

HB: 18. M. Wooffindin, 21. L. Cook, 29. C. Cain

C: 30. B.  Murdoch, 10. T.  Pinwill, 1. M.  Rivett

HF: 32. B. Pearson, 23. H. Sandilands, 9. B. Hogan

F: 7. D. Conway, 6. J. Lisle, 28. R. Nahas

R: 36. L. Waddell, 4. T. O’Sullivan, 35. E. Templeton

Int: 12. J. Tynan, 13. T. Gordon, 41. R. Hogan, 33. C. Kelso, 27. D. Mascitti, 2. K. Haretuku, 20. S. Dwyer, 38. D. Iaccarino

23P: 45. J. O’Brien

 

 

In: J. Tynan, D. Mascitti, S. Dwyer, K. Haretuku

 

 

 

BOX HILL HAWKS v. COBURG

Round 2 – 22/04/2017

02:00

Box Hill City Oval

Box Hill Hawks

B: 62. C. Nash, 30. K. Brand, 37. B. Hardwick

HB: 42. T. Miles, 68. T. Duryea, 35. H. Morrison

C: 67. D.  Howe, 40. K.  Stewart, 70. D.  Willsmore

HF: 31. R. Henderson, 75. R. Schoenmakers, 73. T. O’Brien

F: 61. B. Whitecross, 32. J. Fitzpatrick, 77. T. Vickery

R: 72. M. Pittonet, 66. J. Cousins, 63. J. O’Rourke

Int: 64. C. Glass, 5. M. Warren, 10. W. Hams, 12. C. Jones, 28. L. Cox, 13. N. Evans, 21. J. Fisher, 1. D. Mirra, 7. A. Brolic, 38. L. Surman, 39. M. Lewis, 24. S. Switkowski

23P: 51. V. Adduci

 

 

In: R. Henderson, T. O’Brien, D. Howe, B. Hardwick, T. Duryea, K. Brand,

T. Vickery, B. Whitecross

 


Coburg

B: 35. C. Holdsworth, 6. M. Orr, 28. C. Byrne

HB: 10. S. Gregory, 25. T. Cleary, 38. D. Aujla

C: 5. R.  Exon, 2. P.  Lawlor, 9. N.  Blair

HF: 1. B. Allan, 34. T. Curtis, 11. B. Mullane

F: 21. N. Dodge, 12. P. McEvoy, 3. H. Kerbatieh

R: 29. T. Goodwin, 26. L. Hunt, 8. N. Mellington

Int: 22. D. Wyatt, 14. M. Ercolano, 7. C. Burgess, 37. J. Corigliano, 24. Z. Wunhym, 4. K. Posar, 48. A. Rambaldi, 46. J. Svarc

23P: 23. J. McDonald

 

In: H. Kerbatieh, M. Ercolano, D. Wyatt, D. Aujla, J. Svarc

Out: M. Kovacevic

 

 

SANDRINGHAM v. RICHMOND

Round 2 – 22/04/2017

02:00

Trevor Barker Beach Oval

Sandringham

B: 75. B. Rice, 61. D. Joyce, 87. S. Gilbert

HB: 62. R. Connellan, 20. E. Le Grice, 65. B. White

C: 64. B.  Acres, 84. L.  Dunstan, 70. D.  McKenzie

HF: 80. S. Savage, 67. P. McCartin, 36. J. Battle

F: 32. J. Lonie, 77. R. Marshall, 33. N. Freeman

R: 71. L. Pierce, 41. D. Minchington, 95. K. Stevens

Int: 69. J. Holmes, 6. J. Fisscher, 43. T. Curren, 1. D. Weickhardt, 2. K. Answerth, 3. L. Verma, 16. M. Hayes, 39. E. Phillips, 63. N. O’Kearney, 66. J. Sinclair, 76. N. Wright, 9. M. Cook

23P: 49. J. Sziller

 

In: T. Curren, B. Acres, S. Gilbert, J. Holmes, M. Hayes, S. Savage,

J. Lonie, L. Dunstan, L. Verma

Out: B. Longer

 

 

Richmond

B: 11. J. Batchelor, 53. H. Beasley, 28. T. Hunt

HB: 38. S. Morris, 31. O. Markov, 51. S. Darley

C: 39. N.  Drummond, 54. J.  Ballard, 32. C.  Ellis

HF: 27. S. Lloyd, 44. T. Stengle, 7. B. Lennon

F: 41. M. Chol, 21. J. Townsend, 24. B. Griffiths

R: 20. I. Maric, 26. A. Miles, 57. B. Wood

Int: 47. I. Soldo, 58. J. Aarts, 42. R. Garthwaite, 64. T. Silvestro, 76. A. Harnett, 61. J. Fletcher, 63. J. Holden, 78. D. Coffield, 62. J. Cass, 36. C. Moore, 52. A. Scott, 29. S. Bolton

23P: 77. M. O’Sullivan

 

In: A. Scott, I. Maric, B. Griffiths, J. Holden, O. Markov, J. Cass,

S. Bolton, A. Harnett

 

 

 

NORTHERN BLUES v. WILLIAMSTOWN

Round 2 – 22/04/2017

02:40

Preston City Oval

Northern Blues

B: 4. S. Russell, 26. A. Silvagni, 51. B. Smedts

HB: 49. D. Armfield, 34. J. Glass-McCasker, 13. C. O’Shea

C: 7. D.  Buckley, 8. L.  Russell, 62. B.  Boekhorst

HF: 32. N. Graham, 48. K. Jaksch, 1. T. Wilson

F: 31. P. Kerr, 14. L. Jones, 56. A. Gallucci

R: 19. H. McKay, 72. S. Kerridge, 60. D. Cuningham

Int: 21. C. Barrett, 6. G. Strachan, 3. K. Declase, 22. C. McCabe, 12. Z. Ballard, 25. K. Keppel, 30. S. Bolger, 20. D. Stevens

23P: 35. M. Stavrou

 

 

In: K. Declase, Z. Ballard, S. Russell, S. Kerridge, G. Strachan, S. Bolger,

C. McCabe, K. Keppel, C. Barrett, D. Stevens

Out: C. Sheehan,  A. Phillips,  C. Polson,  M. Korcheck,  L. Sumner,  Z. Fisher

 

 

Williamstown
B: 7. N. Sing, 35. B. Myers, 19. D. Kempster
HB: 17. J. Charleston, 30. K. Gray, 18. J. Greiser
C: 26. J.  Newman, 16. B.  Bewley, 14. A.  Siposs
HF: 3. S. Dunell, 13. A. Cordy, 6. M. Gibbons
F: 10. L. Masters, 33. T. Currie, 2. B. Cavarra
R: 49. N. Meese, 1. E. Carr, 24. W. Wheeler
Int: 25. J. Pongracic, 5. L. Schultz, 31. D. Fahey, 9. A. Marcon, 4. B. Jolley, 44. J. Owen, 20. M. Norton, 11. J. Dorgan
23P: 37. N. Ebinger


In: L. Schultz, M. Norton, J. Pongracic, J. Owen

 

 

WERRIBEE v. FOOTSCRAY

Round 2 – 22/04/2017

05:00

Victoria University Whitten Oval

Werribee

B: 36. J. Williams, 48. N. Meredith, 3. M. Sodomaco

HB: 35. D. Watson, 22. S. Durdin, 46. M. Taylor

C: 7. D.  McFarlane, 11. M.  Hanson, 42. D.  Mountford

HF: 41. C. Wagner, 44. C. Zurhaar, 76. J. Anderson

F: 23. B. McKay, 40. N. Larkey, 13. R. Clarke

R: 38. M. Daw, 37. W. Fordham, 2. M. Munro

Int: 63. T. Ellard, 10. J. Maishman, 12. R. Barrack, 26. D. Nielson, 27. E. Petterwood, 5. J. Jones, 18. J. Cleeland, 92. N. Hrovat

23P: 56. M. Augerinos

 

In: M. Munro, J. Jones, J. Maishman, R. Barrack, J. Cleeland, N. Hrovat,

E. Petterwood, T. Ellard

Out: T. Gribble,  E. Vickers-Willis,  M. Wood,  J. Sharp,  M. Hibberd

 

 

Footscray

B: 53. B. Gowers, 32. K. Collins, 65. J. Russell

HB: 36. B. Lynch, 33. L. Young, 34. B. Williams

C: 54. N.  Jamieson, 22. M.  Honeychurch, 28. J.  Prudden

HF: 26. D. Hamilton, 40. N. Mullenger-Mchugh, 27. P. Lipinski

F: 31. B. Dale, 64. J. Foster, 30. F. Greene

R: 44. T. English, 19. L. Webb, 35. C. Daniel

Int: 51. L. Dalgleish, 61. L. Nash, 57. J. Staley, 56. W. Hayes, 60. A. Tashevski-Beckwith, 58. M. Goodyear, 68. A. Barry, 67. J. Wallis

23P: 73. B. Dance

 

In: J. Staley, A. Tashevski-Beckwith, B. Gowers, A. Barry, J. Wallis, W. Hayes

Out: S. Biggs, S. Crameri

 

 

CASEY DEMONS v. NORTH BALLARAT

Round 2 – 22/04/2017

07:00

Casey Fields

Casey Demons

B: 19. M. Hannan, 1. J. Hutchins, 69. B. Kennedy

HB: 26. S. Weideman, 45. D. Keilty, 71. D. Tyson

C: 83. T.  Bugg, 57. J.  Kennedy-Harris, 64. A.  Brayshaw

HF: 38. T. Smith, 28. O. McDonald, 91. M. Hibberd

F: 41. M. White, 48. C. Maynard, 55. L. Hulett

R: 65. C. Pedersen, 76. D. Kent, 54. J. Trengove

Int: 75. S. Dwyer, 9. M. Gent, 24. J. Moncrieff, 35. A. Ferreira, 37. D. Johnstone, 17. E. Morris, 18. B. Hillard, 32. J. Briggs, 2. B. Fritsch, 34. M. King, 20. N. Gardiner, 27. A. Scott

23P: 22. G. Lok

 

 

In: D. Tyson, N. Gardiner, M. Hannan, D. Kent, M. King, S. Weideman,

T. Bugg, L. Hulett, J. Briggs, S. Dwyer

Out: Y. Zijai,  T. Baker

 

 

North Ballarat

B: 2. T. Lockyer, 40. L. Buckwell, 31. B. Jones

HB: 25. M. Rodd, 6. L. Herbert, 23. S. Lyle

C: 26. J.  McQueen, 9. L.  George, 11. M.  Austin

HF: 10. B. Payne, 42. H. Walters, 12. A. Hooper

F: 21. J. Cooke-Harrison, 1. T. Thoolen, 5. J. Keeble

R: 44. N.Nott , 7. L. Kiel, 3. N. Rippon

Int: 33. M. Johnston, 30. B. Edwards, 41. N. Weightman, 8. L. Cassidy, 27. K. Mellington, 38. N. Hausler, 14. B. Cox, 24. B. Simpson

23P: K. Waterbury

 

In: B. Edwards, L. George, N. Weightman, M. Rodd, K. Waterbury, B. Jones,

J. Cooke-Harrison, B. Simpson

Out: J. Lukich, S. Beks, N. McRoberts, O. Tate, T. Taurau

 

 

ESSENDON  v. COLLINGWOOD

Round 2 – 23/04/2017

01:00

Windy Hill

Essendon

B: 49. M. Dea, 50. J. Ferry, 60. B. McNiece

HB: 23. D. Myers, 36. M. Hartley, 8. M. Gleeson

C: 16. J.  Begley, 39. H.  Hocking, 37. D.  Clarke

HF: 10. A. Francis, 17. J. Stewart, 24. C. Bird

F: 20. J. Merrett, 44. S. McKERNAN, 19. K. Mutch

R: 2. T. Bellchambers, 54. N. O’Brien, 40. B. Howlett

Int: 38. S. Draper, 62. M. Luxford, 27. M. Redman, 77. N. Holmes, 57. N. Hind, 69. A. Marklew, 58. B. Dobson, 55. D. Younan, 65. O. Uysal, 51. A. Boyse, 71. J. Cornell, 63. M. Darby

23P: 56. J. Peters

 

 

In: M. Darby, O. Uysal, B. Dobson, D. Myers, M. Gleeson, M. Redman,

A. Boyse, B. Howlett, A. Marklew

Out: A. Morgan

 

 

Collingwood

B: 31. J. Ramsay, 23. L. Keeffe, 12. M. Scharenberg

HB: 43. A. Oxley, 15. L. Dunn, 39. B. Crocker

C: 14. J.  Aish, 33. R.  Wills, 3. D.  Wells

HF: 2. J. De Goey, 16. C. Mayne, 11. J. Blair

F: 26. J. Daicos, 9. J. White, 17. C. Brown

R: 46. M. Cox, 24. J. Thomas, 40. J. Smith

Int: 45. M. Lynch, 44. L. Mackie, 60. J. Kelly, 61. N. Gray, 70. M. Hore, 65. L. Howe, 50. A. Woodward, 56. S. Tahana, 49. M. Chippendale, 47. G. Borthwick, 35. S. McLarty, 54. J. Collopy

23P: 48. L. Tardrew

 

 

In: J. White, J. Ramsay, M. Hore, M. Chippendale, S. Tahana, B. Crocker,

J. Blair, J. Smith, J. Collopy, L. Howe, G. Borthwick

Out: K. Kirby, M. McCarthy, B. Sier

Naming Rights

Official Partners

Official Licencee / Supplier